Brak produktów do porównania

Szafy Komandor można wpasować do każdego wnętrza, ponieważ są budowane na wymiar. Standardowa zabudowa szaf osiąga wymiary 250 cm wysokości i takiej samej szerokości. Głębokość szafy waha się od 60 do 65 cm z tym, że w przypadku drzwi przesuwnych należy odliczyć 10 cm na system jezdny. W takim przypadku wnętrze szafy wynosi 50-55 cm. Minimalna głębokość powinna jednak wynosić 55 cm, aby ubrania, które są zawieszone na drążkach nie opierały się o drzwi szafy.

Szafy dzielimy ze względu na rodzaj obudowy oraz ich ustawienie:

Szafa wnękowa – obudowę stanowią ściany pomieszczenia, w której się ona znajduje. Może być także tak, że jedna ściana zostanie wykonana z płyty. Podłogą szafy jest podłoże w danym miejscu, czyli np. wykładzina czy panele. Szafa zajmuje całą wysokość wnętrza.

wnekowa-szafa-komandor-3
Szafa pełna – zbudowana jest ze ścian bocznych, ściany tylnej, podłogi oraz sufitu. Montowana jest dla klientów, którzy chcą nią zakryć fragment zniszczonej, popękanej ściany. Częściej stawiana jest w określonym miejscu, niż zajmuje całą powierzchnie ściany.
szafa-pelna-komandor-3

Szafa z pawlaczem – ten rodzaj szafy montowany jest we wnętrzach, które mają ponad 2,5 m wysokości. Szafa z pawlaczem może być pełna lub wnękowa. Wyposażona jest w nadstawkę zamonowaną na samej górze szafy. Szafa ustawiana jest od podłogi do sufitu.

szafa-z-pawlaczem-komandor-3

Szafa narożna – to szafa w kształcie litery „L” ustawiana na prostopadłych do siebie ścianach, które schodzą się w rogu pomieszczenia. Przyjmuje formę szafy wnękowej i pełnej.

Komandor uzupełnia swoje szafy o drzwi przesuwne, uchylne, skośne czy składane. Mogą być one wykorzystywane na różne sposoby i łączone w jednej zabudowie. Wybór należy do klienta oraz uzależniony jest od tego, co będzie przechowywane w szafie.

Przy planowaniu szafy warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu:

  • DRĄŻKI - wyznaczają miejsce na rzeczy noszone codziennie, sezonowo, krótkie oraz długie. Drążki z krótkimi rzeczami montujemy na dwóch wysokościach, ale należy pamiętać, aby odstęp między nimi wynosił co najmniej 105 cm. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni na nasze ubrania. Natomiast długie elementy garderoby jak np. płaszcze, suknie, wieszamy na drążku znajdującym się na wysokości 180 cm, tak aby ubrania nie gniotły się. Długość drążków nie powinna przekraczać 100 cm, gdyż zbyt duże nagromadzenie rzeczy, może doprowadzić do tego, że pod ich ciężarem drążek się wygnie.
  • PANTOGRAFY - montowane są na wyższych poziomach szafy - są to wieszaki z opcją opuszczania na niższą wysokość, dzięki czemu bez problemu można dosięgnąć do ubrań. Pantografy polecane są dla niskich osób oraz osób niepełnosprawnych.
  • PÓŁKI - długie, krótkie, wąskie i szerokie są bardzo ważne, aby nasza szafa była w pełni funkcjonalna. Dobrze by było, gdyby każda nich przypisana miała do siebie określony typ odzieży. Półka w najwyższym miejscu szafy może być przeznaczona do przechowywania ręczników, pościeli, kołder, poduszek, koców. Półka określana jako pawlacz, to natomiast dobry schowek na walizki i artykuły sezonowe.Na buty najlepsze półki to te laminowane, wysuwane na prowadnicy. Dobrze sprawdzą się również półki druciane i haki, dzięki którym powietrze będzie krążyło w szafie.
  • SZUFLADY - drobne elementy garderoby takie jak bielizna i niewielkie rzeczy najwygodniej jest przechowywać w szufladach, które w zależności od potrzeb mają różne rozmiary. Szuflady warto wyposażyć we wkłady - na określonego typu rzeczy, dzięki czemu zachowamy porządek i łatwiej znajdziemy to, czego w danej chwili szukamy.
  • AKCESORIA - nasza szafa może być uzupełniona o dodatkowe akcesoria np. druciane kosze czy półki ażurowe, których nie trzeba będzie wyciągać, aby wyszukać to, czego potrzebujemy. Takie transparentne elementy zapewnią także odpowiedni obieg powietrza w szafie. Szafa często staje się także schowkiem na sprzęt domowy jak np. żelazko, odkurzacz, suszarkę na bieliznę, deskę do prasowania. Warto przeznaczyć część szafy na tego typu rzeczy.

Pielęgnacja

O szafę należy odpowiednio dbać i konserwować jej poszczególne elementy. W przypadku szafy z drzwiami przesuwanymi szczególnie trzeba dbać o stan torów jezdnych. Usuwamy kurz oraz brud, aby nie zaczepiały się o kółka. Przy większym zaniedbaniu system jezdny może zostać uszkodzony.

Szafa powinna być czyszczona środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Występują one pod różną postacią: mleczka, sprayu. Nie należy przy tym wylewać środka czyszczącego na płytę, a jedynie odrobinę na szmatkę i dopiero nią przetrzeć szafę. Uważamy na ilość płynu - zbyt duża może doprowadzić do zwilgotnienia płyty, pęcznienia lub rozwarstwiania się.
Przed pierwszym użyciem danego środka sprawdźmy zawsze czy nie pozostawi on odbarwień na meblu. Wybierajmy te przeznaczone do drewna. Do czyszczenia materiałów szklanych, jak lustra, lacobel czy grafika stosujmy samą wodę. Drzwi wypełnione naturalnymi materiałami - bambusem, rattanem najpierw odkurzamy, po czym przecieramy wilgotną ścierką.

Porady

Po podjęciu decyzji, gdzie powinna zostać zamontowana szafa, należy określić, co będzie w niej przechowywane. Łatwiej będzie nam to ocenić, jeśli stworzymy listę rzeczy i przedmiotów, które chcemy przechowywać w szafie. Wówczas stwierdzimy, ile potrzebujemy półek, szuflad, koszy, drążków. Przykładowe rzeczy, które możemy umieścić w szafie to: odkurzacz i rura od odkurzacza, deska do prasowania, żelazko, bielizna, buty, walizki, torby, torebki, plecaki, rzeczy wiszące długie i krótkie (płaszcze, sukienki/spodnie, spódnice), rzeczy sezonowe (narty, czapki), ubrania codzienne, dziecięce zabawki.

Tak przygotowana lista pomoże nam dobrać odpowiednie akcesoria do szafy a to sprawi, że efektywnie wykorzystamy jej przestrzeń.
Szafę możemy też podzielić na dwie strefy - damską i męską, każdą wyposażoną w te same elementy. Wygodniej będzie nam wówczas korzystać z szafy i zachować w niej porządek.                                                                     
                                                                                                                                              WRÓĆ DO POCZĄTKU - KOMANDOR